Fejlesztési pályák - hibrid megoldások
Esettanulmányokat rendszerezve arra kerestem a választ, hogy hogyan állhat egy nagy és komplex szervezet új fejlődési pályára. Milyen eszközökkel, milyen szempontok mentén érhet el fenntartható fejlődést, miközben képes alkalmazkodni a gyorsan változó környezethez?
Sokszor feltételezzük, hogy a nagy szervezetek jól olajozott gépezetként határozottan haladnak a jövő felé. A valóság azonban az, hogy a gondosan szabályozott folyamatok és erős keretrendszerek erős korlátokat is jelentenek a szervezet fejlődése szempontjából.
Az olyan több évtizedes hagyományokra épülő módszertanok, mint az ITIL, COBIT, ISO, COSO vagy SCOR, határozott kereteket adnak a működéshez. Ugyanakkor a technológiai fejlődés és piaci környezet változása egyre jobban feszegeti a hagyományos stabilitás korlátait.A fejlődés mentén pedig a szervezetek azon gondolkodnak, hogy milyen fejlesztési szemlélet hozza meg a várt sikereket.
A különböző modellek különböző fókuszok mentén adnak válaszokat a működési és fejlesztési kérdésekre. Szolgáltatásmenedzsment, kontroll és irányítás, szabályozottság és megfelelőség, kockázatkezelés és ellenőrzés, ellátási láncok és logisztikai folyamatok.
Iparági sajátosságok, "best practice" megoldások, amelyek az elmúlt évtizedekben biztos kereteket adtak. Mégis a mai dinamikus környezetben felmerül a kérdés: hogyan lehet ezeket a kereteket alkalmazni a jövőben, amikor a stabilitás és a rugalmasság egyszerre válik kulcstényezővé?
Érdekes egyfajta összehasonlításként megnézni a megvalósult projektek eredményeit az idő távlatából.
A szervezetek mostani kihívása a digitális transzformáció. Vajon milyen kérdéssel találkoznak majd először a vezetők? Technológiai, vezetési, módszertani kérdésekkel? Vagy csupán azzal, hogy vajon hol áll a folyamatérettségük? Mit mond erről egy szervezeti keretrendszer, az iparági sajátosságok, a szervezet valós igénye? Mit lát a vezető? Vajon honnan közelítsünk meg egy fejlesztést?
Amikor rendszereket fejlesztünk óhatatlanul számolnunk kell azzal, hogy idő közben a szervezet és a környezet is változik. Vajon milyen fejlesztési modell illik egy folyamatában változó szervezethez? És milyen fejlesztési idővel számolhatunk?
SAAB Grippen, Volvo, Amazon, Boeing, NASA, BMW fejlesztési modellek. Erős folyamat-, biztonság és minőségorientálság, ugyanakkor a kutatás, vevői igények, változó környezet miatt magas adaptációs készség. Hibrid fejlesztési megoldások, ahol egyaránt jelen van az erős folyamatérettség és rugalmas változási képesség. Mik a szűk keresztmetszetek? Komplex szervezetek, összetett folyamatok, szigorú szabályozás, erős költség- és időnyomás, technológiai avulás.
Szupervíziós kérdések
Milyen a folyamataitok, vezetési modelletek érettsége?
Milyen mértékben képes a szervezetetek alkalmazkodni a változásokhoz?
Milyen fejlesztési modellekkel és keretrendszerekkel tervezitek a jövőt?
Hogyan definiálnád a szervezeti sikereteket két év múlva?
(kép: internetes forrás)